افتتاحیه مسابقات آسیایی 2010
 

با روشن شدن مشعل شانزدهمین دوره بازی‌های آسیایی، این رقابت‌ها به صورت رسمی در شهر گوانگ‌جو كار خود را آغاز كرد و به این ترتیب از فردا(شنبه) 10 هزار ورزشكار با یكدیگر رقابت خواهند كرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به گوانگجو، مراسم افتتاحیه شانزدهمین دوره بازی‌های آسیایی در موجی از نور، آب و آتش در جزیره هاشین شا و در حاشیه رودخانه پرل برگزار شد.

در حالی كه تمامی شهر گوانگجو به نوعی در مراسم افتتاحیه شركت داشتند، در امتداد رودخانه پرل جشن مردمی با شعار "آواز شادی برای همه مردم" برگزار شد و شش نقطه مختلف شهر، شاهد برنامه‌های متنوعی چون نمایش چای، ستایش هنر اوپرا، رژه شیر، اژدگاه و گوریل به عنوان نمادهای گوانگجو و غیره برگزار شد.

در مراسم گشایش در حاشیه رودخانه، عروسك‌های نمادهای دوره‌های پیشین بازی‌های آسیایی با حركات موزون و نمادین در امتداد رودخانه رژه رفتند.

در حالیكه این عروسك‌ها در حال خروج از حاشیه رودخانه بودند، مراسم طبل‌زنی آغاز شد و همراه با مراسم طبل‌زنی كه به طور هیجان‌انگیزی با آب تطبیق شده بودند، صداهای طبل‌ها با حركات آب بلند می شد. در همین زمان موجی از نورهای آبی، زرد، سبز و قرمز تمام ورزشگاه‌ها را گرفت و در امتداد رودخانه 45 كشتی با نماد كشورهای حاضر در این دوره از بازی‌ها حركت می‌كردند. كشتی كشور ایران با گل‌های رز به عنوان نماد كشورمان تزیین شده بود و تصاویری نورانی از مسجد امام اصفهان، تخت جمشید، برج میلاد و برج آزادی خودنمایی می‌كرد.

در همین زمان ورزشگاه تاریك شد و رگه‌هایی از نورهای سفید، بنفش و زرد آسمان را تزیین كرد و با شمارش معكوس طبقات برج تلویزیون شهر گوانگ‌جو (بزرگترین برج كشور چین با ارتفاع 600 متر) روشن و نورافشانی شد و شش نمایشگر بزرگ مقابل دیده‌گان تماشاگران ایجاد شد.

در این نمایشگرها نمادهای شهر گوانگ‌جو به تصویر كشیده شد و در آن سوی رودخانه دو كودك خردسال گوانگجویی پرچم كشور خودشان را به هشت نظامی دادند تا رژه این نظامیان و در حالی كه سرود ملی كشور چین در تمام ورزشگاه طنین‌انداز شد، پرچم كشور میزبان بالا رفت تا نوبت به اجرای نمایش "آب نماد زندگی و فرهنگ" برسد.

در همین زمان، در حالی كه محوطه اطراف رودخانه با لایه‌ای از آب تزیین شده بود، تصاویری از نورهای رنگی در آب نمایان شد و فواره‌هایی در حاشیه رودخانه پرل روشن شدند تا ورزشگاه در موجی از نور و آب قرار بگیرد.

در ادامه در آسمان كودكی موج سواری می‌كرد و می‌خواند كه ناگهان دو اسب سفید در حالی كه پرچم‌های بزرگی در دست داشتند، از دو طرف محوطه عبور كردند. با عبور اسب‌ها 120 قطعه از "گل كپوك" وارد محوطه شدند و قطعه‌های گلبرگ‌های جدای این گل با حضور در كنار یكدیگر تصاویری زیبا از این گل در محوطه ورزشگاه ایجاد كردند. (گل كپوك نماد كشور چین است كه بر درخت‌هایی 25 متری می‌روید و از آن كتان ساخته می‌شود.)

در همین زمان و همزمان با حركات گلبرگ‌های سرخ گل كپوك، هنرمندانی كه به نورهای رشته‌ای زرد مزین شده بودند به عنوان نماد آتش وارد میدان شدند. با خروج گلبرگ‌ها 180 دختر در دو گروه با نمادهای زندگی شیرین و زندگی گرم به صحنه آمدند و حركات نمادین انجام دادند.

همزمان با نمایش این دو گروه، موزیك "لینگ لان" با نام آهنگ "نرم مثل آب" تمام ورزشگاه را فرا گرفت در همین زمان 600 مرد چینی پرچم‌های بزرگ سفید را در دست داشتند، وارد میدان شدند تا نمایش "كشتی در اقیانوس" اجرا شود. این مردان با حركت پرچم‌های خود تصویری از امواج دریا را در ذهن بیننده نمایش می‌دادند تا یك كشتی بزرگ نمادین وارد صحنه شود و روی دستان مردان دریایی موج سواری كند.

در حالی كه این كشتی بزرگ پر از ملوانان ورزیده قرمزپوش بود، دریا طوفانی شد و كشتی روی دستان مردان دریایی بالا و پایین می‌رفت كه 60 زن در حالی كه نور قرمز در دست داشتند، وارد میدان شدند تا به امواج دریا برسند و با دعای خود كشتی گرفتار در گردباد را نجات دهند. فانوس به دستان دل به دریا زدند و ملوانی كه در دكل اصلی قرار داشت و با امواج دریا به این طرف و آن طرف كشیده می‌شد، از بالای دكل به سمت دریا رفت تا خود را به زنان فانوس به دست برساند. این زنان 45 فانوس را كه در دست داشتند به ملوان دادند و ملوان فانوس‌ها را با خود به عرشه كشتی برد. به محض اینكه فانوس به عرشه كشتی رسید، تمام دریا روشن شد. با خروج كشتی از صحنه نمایش، دو نفر در آسمان و تعدادی زیادی در آب رودخانه پرل به انجام حركات نمایشی در داخل آب پرداختند كه در همین زمان دو نفر به صورت نمادین و از ارتفاع بسیار زیادی به داخل آب شیرجه رفتند و سپس به طور هیجان انگیزی به آسمان پرتاب شدند.

سپس هشت جت اسكی سوار از دو طرف رودخانه وارد میدان شدند و سخت‌ترین حركاتی كه ممكن بود، ورزشكاران این رشته انجام دهند برای حاضرین در مراسم افتتاحیه به نمایش گذاشتند. همزمان با موج‌های دریا نمایشگرهای استادیوم تصویری از امواج دریا را نمایش می‌دادند و اركستر فیلا موزیك آسیا پخش می‌شد كه در اقدامی عجیب، نمایشگرهای اطراف رودخانه نام خلیج ع ‌ر ‌ب ‌ی را نمایش دادند كه این اقدام با اعتراض مسئولان ورزش ایران روبرو شد.

سپس در اتفاقی هیجان‌انگیز، هزار و 320 نفر وارد میدان شدند. در حالی كه 180 نفر در آسمان و درست روبروی صفحه‌های بزرگ نمایشگر قرار داشتند، پرواز می‌كردند. با حركت ورزشكارانی كه در میدان بودند، ورزشكاران حاضر در آسمان بالا و پایین می‌رفتند و با حركت خود تصاویر مختلف و زیبایی را نمایشگرهای ورزشگاه به نمایش می‌گذاشتند. این افراد دست‌های خود را به هم می‌گرفتند تا تصاویری از ماهیان در آسمان ایجاد كنند كه در كنار نقش آبی دریا، در نمایشگرها چهره زیبایی به رودخانه داده بودند. سپس تصویری از پرنده در آسمان ایجاد می‌كردند كه با بالا و پایین رفتن خود، گویا این پرنده‌های غول پیكر در آسمان گوانگ‌جو به پرواز در آمده‌اند. این نمایش با شعار "نگذاریم ابرهای سفید از بین بروند و و ابرها را برای پرنده‌ها نگه داریم" اجرا می‌شد كه مانند این نمایش در نمایشگاه اكسپوی شانگهای كه به مدت شش ماه در چین برگزار شد نیز اجرا شده بود كه چینی‌ها این مطالبه را برای دنیا مطرح كردند.

در ادامه نوبت به مراسم یك دقیقه سبز رسید تا نمایشگرهای ورزشگاه تصاویری زیبا از گلها را نشان دهند و 10 میلیون و 325 هزار و 12 نفر ساكن گوانگ‌جو به حاضرین در این بازدیدها خوشامد بگویند. در همین زمان 520 طبل زن وارد میدان شدند و تماشاگرها پرچم‌های رنگی را كه در دست داشتند، بالا بردند. این پرچم‌ها در ادامه به میانه میدان رفتند و دایره‌ای قرمز رنگ ساختند كه قرار بود مشعل بازی‌ها در آن روشن شود. سپس 45 دختر سفیدپوش به نشانه 45 كشور آسیایی حاضر در گوانگجو خود را به دایره رساندند و طبل زن‌ها اطراف محل استقرار مشعل دویدند. سپس از سه طرف جزیره سه پایه بلند برای ایجاد پایه‌های مشعل وارد صحنه شدند و موسیقی سنتی گوانگ‌جو در تمام ورزشگاه طنین‌انداز شد و از تمام اطراف جزیره خانم‌هایی با لباس‌های بلند رنگی خود را به میدان رساندند تا یكی از آنها آب مقدس را به مشعل برساند.

در همین زمان نمایشگرهای جزیره نمادهایی از كشورهای مختلف را به تصویر كشیدند كه مسجد امام اصفهان به عنوان نماد ایران نمایش داده شد.

در ادامه این مراسم، همه كسانی كه از ابتدا در برنامه حضور داشتند، وارد میدان شدند و سرانجام به حركت‌های نمایشی پرداختند تا نوبت به رژه كشورهای حاضر در چین برسد.

كاروان جمهوری اسلامی ایران، دوازدهمین كشوری بود كه با پرچمداری صمد نیكخواه بهرامی قهرمان بسكتبالیست ایران وارد میدان شد. كاروان جمهوری اسلامی ایران در حالی كه لباس‌های یك دست كرم رنگ بر تن داشتند و تمامی كاروان پرچم ایران را حركت می‌دادند، در اطراف جزیره رژه رفتند.

از نكات مهم این رژه این بود كه افشارزاده به عنوان سرپرست كاروان ایران در اعتراض به استفاده از نام جعلی خلیج ع ر ب ی، در رژه حاضر نشد و ورزشكاران كشور كویت نیز با توجه به تحریم بودن كمیته ملی المپیك كشورشان، زیر پرچم كمیته بین‌المللی المپیك رژه رفتند.

بعد از رژه تمامی ورزشكاران و استقرار آنها در محل‌های مخصوص، رییس كمیته برگزار كننده شانزدهمین دوره بازی‌ها ضمن ابراز خوشامدگویی به حاضرین ابراز امیدواری كرد كه رقابت‌ها به صورت صادقانه برگزار شود و خاطرات شیرینی در این شهر ایجاد شود.

وی گفت: «حالا فرصتی است كه خواهران و برادران كشورهای مختلف دور هم جمع شوند و به همه آنها خوشامد می‌گویم.»

در ادامه پیام ژاك روگ خوانده شد. ژاك روگ در پیام خود به یازدهمین دوره بازی‌ها كه در چین برگزار شد، اشاره كرد و گفت: «حالا دوباره فرصتی ایجاد شده تا ورزشكاران آسیا در چین گرد هم آیند. به همه شما خوش آمد می‌گویم، این بازی‌ها بهانه‌ای است برای همبستگی و حركت به سوی تحول.»

در ادامه شیخ احمد، رییس شورای المپیك آسیا به حضار خوش آمد گفت.

در پایان سخنرانی‌ها و در حالی كه تمامی ورزشكاران در داخل میدان اصلی نمایش مستقر بودند، اطراف برج بزرگ شهر گوانگ‌جو و رودخانه پرل نورافشانی شد و در حالی كه آسمان مملو از نورهای رنگین بود، هشت ورزشكار چینی شامل یك قهرمان ژیمناستیك، یك بازیكن بسكتبال، یك راكب كاناپولو، یك خانم وزنه‌برادر، یك بازیكن تنیس روی میز، یك خانم بدمینتون‌باز و یك تیرانداز در حالی كه پرچم شورای المپیك آسیا را در دست داشتند، در مقابل دیدگان تماشاگران رژه رفتند، زمان رژه سرودی با این مضمون كه "قهرمانان ما دوباره یكدیگر را می بینیم، در كوه‌ها یا دریا یا باز هم در كنار رودخانه پرل با چشم‌هایی آبی یا قهوه‌ای و صورت‌های تیره یا روشن" پخش می‌شد و در ادامه پرچم كشور چین و شورای المپیك آسیا به اهتزاز درآمد.

سپس بدمینتون‌باز چینی قسم‌نامه‌ی ورزشكاران را یاد كرد و بر اساس منشور كمیته بین‌المللی المپیك گفت "قسم می‌خوریم كه حضوری جوانمردانه و عاری از دوپینگ در بازی‌ها داشته باشیم".

در حالی كه ورزشگاه مملو از نور آبی شده بود و پرچم كشورهای مختلف در نور می‌درخشید، نوبت به حركت مشعل بازی‌ها مقابل دیدگان تماشاگران رسیده بود. كاپیتان تیم دراگون بت چین كه مدال‌های طلای بین‌المللی بی‌شماری گرفته بود، نخستین كسی بود كه مشعل بازی‌ها را حمل می‌كرد، پس از این ورزشكار، مشعل به ژیمناستیك‌كاری دیگر از چین رسید كه قهرمان المپیك و آسیا بود. سپس مشعل در دستان بازیكن پیشكسوت و مشهور فوتبال كشور چین قرار گرفت تا او بعد از طی مسافتی، مشعل را به یك تنیسور برساند.‌ در نهایت مشعل در دستان قهرمان شیرجه قرار گرفت و او خود را به برج بلندی كه در میانه میدان نمایش ساخته شده بود رساند تا با نورافشانی و در مراسمی پر از نور و هیجان و آتش مشعل شانزدهمین دوره بازی‌های آسیایی در آسمان گوانگجو روشن شود.

در ادامه مراسم نورافشانی و آتش بازی بی‌نظیری در سراسر جزیره اطراف رودخانه پرل و طبقات برج ششصد متری تلویزیون با مراسم افتتاحیه این دوره از بازی‌ها به كار خود پایان دهد.

نكات آماری افتتاحیه شانزدهمین دوره بازی‌ها:

175 هزار، عددی بود كه در این مساحت مراسم افتتاحیه بازی‌ها برگزار شد.

40 هزار، عددی است كه تعداد شلیك‌ها برای نورافشانی مراسم را نشان می‌دهد.

26916، عدد تعداد صندلی‌های محل اصلی نمایش مراسم افتتاحیه بازی‌ها بود.

45، عدد كشتی‌هایی بود كه به نشانه 45 كشور آسیایی در رودخانه پرل رانده شدند.

21، عدد خوانندگان و نغمه‌خوان‌های مراسم در طول 190 دقیقه بود.

14، عدد ماه‌هایی بود كه تیم برگزاری مراسم افتتاحیه به تمرین پرداخته بودند.

www.amirpic.com گالری عکس و بیوگرافی بازیگران

 

www.amirpic.com گالری عکس و بیوگرافی بازیگران

www.amirpic.com گالری عکس و بیوگرافی بازیگران

www.amirpic.com گالری عکس و بیوگرافی بازیگران

www.amirpic.com گالری عکس و بیوگرافی بازیگران

www.amirpic.com گالری عکس و بیوگرافی بازیگران

www.amirpic.com گالری عکس و بیوگرافی بازیگران

www.amirpic.com گالری عکس و بیوگرافی بازیگران

www.amirpic.com گالری عکس و بیوگرافی بازیگران

www.amirpic.com گالری عکس و بیوگرافی بازیگران

www.amirpic.com گالری عکس و بیوگرافی بازیگران

www.amirpic.com گالری عکس و بیوگرافی بازیگران

www.amirpic.com گالری عکس و بیوگرافی بازیگران

www.amirpic.com گالری عکس و بیوگرافی بازیگران

www.amirpic.com گالری عکس و بیوگرافی بازیگران

www.amirpic.com گالری عکس و بیوگرافی بازیگران

www.amirpic.com گالری عکس و بیوگرافی بازیگران

www.amirpic.com گالری عکس و بیوگرافی بازیگران

www.amirpic.com گالری عکس و بیوگرافی بازیگران

www.amirpic.com گالری عکس و بیوگرافی بازیگران

www.amirpic.com گالری عکس و بیوگرافی بازیگران

www.amirpic.com گالری عکس و بیوگرافی بازیگران

www.amirpic.com گالری عکس و بیوگرافی بازیگران

www.amirpic.com گالری عکس و بیوگرافی بازیگران

www.amirpic.com گالری عکس و بیوگرافی بازیگران

www.amirpic.com گالری عکس و بیوگرافی بازیگران

www.amirpic.com گالری عکس و بیوگرافی بازیگران

Bookmark and Share ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 23 آبان 1389    | توسط: MJKH Z    | طبقه بندی: عکسهای زیبا و دیدنی از مناطق مختلف،     | نظرات()