معرفی پروژه عظیم
«ابراج البیت»


ابراج البیت - جولای 2010


برجهای «ابراج البیت» (Abraj Al-Bait Towers) نام مجموعه ای مجلل و عظیم در مکه، در نزدیکی مسجد الحرام می باشد. سازندگان این مجموعه عظیم شرکت مجموعة بن لادن السعودیة (متعلق به خانواده اسامه بن لادن) و معمار آن شرکت دار الهنداسه است.


نام برج

ارتفاع

طبقات

تاریخ اتمام

وضعیت

برج هتل 601 متر 85 2011 در حال ساخت
هجر 260 متر 48 2009 اتمام ساخت
زم زم 260 متر 48 2007 اتمام ساخت
مقام 250 متر 45 2010 در حال ساخت
قبله 250 متر 45 2010 در حال ساخت
مروه 240 متر 42 2009 اتمام ساخت
صفا 240 متر 42 2009 اتمام ساخت

این مجموعه از هفت برج تشکیل شده که بلندترین برج این مجموعه «برج هتل» نام دارد. این هتل 7 ستاره با 601 متر ارتفاع، مرتفع ترین هتل دنیا و بلندترین برج عربستان می باشد. از نظر حجم با ۱۵۰۰۰۰۰ مترمربع مساحت، همراه با ترمینال شماره 3 فرودگاه دبی، عنوان بزرگترین ساختمان جهان را از آن خود کرده است.
همچنین بعد از برج خلیفه دبی (با 828 متر ارتفاع)، بلندترین سازه ساخته شده توسط بشر نیز به حساب می آید.
دیگر برجهای این مجموعه هاجر، زم زم، مقام، قبله، صفا و مروه نام دارند که بجز مقام و قبله، ساخت بقیه برجها تکمیل شده و این دو برج باقی مانده همراه با «برج هتل» تا پائیز 2010 افتتاح خواهند گردید.


«ابراج البیت» دومین برج بلند دنیا بعد از برج خلیفه (دبی)


رقم دقیق هزینه شده برای ساختمان بنا مشخص نیست، اما گمان می‌رود بیش از ۳ میلیارد دلار آمریکا باشد. هتل در مجاور مسجد الحرام قرار دارد، و قابلیت جا دادن ۱۰۰۰۰۰ مهمان را دارد.
چهار شاپینگ مال (مرکز خرید و تفریح)، پارکینگ با ظرفیت بیش از هزار خودرو، سالن کنفرانسی با ظرفیت 1500 نفر، مسجدی با ظرفیت 3500 نمازگزار، چندین هتل 5 ستاره، دو باند ویژه فرود هلیکوپتر و ... از دیگر بخشهای این مجموعه عظیم هستند.
ساعتی به بزرگی شش برابر ساعت «بیگ بِن» لندن، در بلندترین نقطه این هتل در حال نصب می باشد.
به گفته مسئولین سعودی، این ساعت که موسوم به «برج سلطنتی ساعت مکه» (Mecca Royal Clock Hotel Tower) می باشد با فرا رسیدن ماه رمضان (دهم آگوست) راه اندازی خواهد شد.
ساعت این برج چهل و پنج متر طول و چهل و سه متر عرض دارد و به نمادی از این مجموعه هفت برج در حال ساخت بدل می شود.


مقایسه ده ساعت بزرگ دنیا

این ساعت که بزرگترین ساعت جهان است در کشور آلمان ساخته شده و در شبها از فاصله هفده کیلومتری و در روز از یازده تا دوازده کیلومتری قابل رویت است.
مسئولان سعودی می گویند هدف از نصب این ساعت در مکه این است که یک و نیم میلیارد مسلمان جهان از این پس به جای استفاده از زمان به وقت گرینویچ یا همان GMT، از زمان اسلامی یا Islamic Mean Time) IMT) استفاده کنند.
 

تا چند سال پیش، بلندترین بنای مُشرف به صحن مسجدالحرام، قصر ملک فهد، سلطان پیشین مملکت عربی سعودی یا همان خادم الحرمینی بود که بر بلندای ابوقُبیس، صدها متر فراتر از مخدوم خود نشسته بود. مهمانان خاصّ پادشاهی سعودی در ایّام حج در این قصر ضیافت اتراق می‌کردند تا ضمن انجام اعمال، از آن بلندا ناظر صحن مسجد و طواف حاجیان باشند. امّا امروزه دیگر، این بنا در برابر برج در دست ساخت «ابراج البیت» کوچک می‌نماید. درست مقابل رکن یمانی. در تمام نقاط جهان و میان همة اماکن مقدّس مذهبی، هیچ بنایی تاکنون مجال و جرات قد برافراشتن به این قدّ و قواره را نداشته است.
سخن پایانی اینکه، به نظر می رسد این بنا، جغرافیای حرم را در هم شکسته و مسجدالحرام،‌ کعبه و طواف را تحت الشّعاع خود قرار می‌دهد. برج اصلی با ارتفاع 601 متر در کنار شش برج بزرگ دیگر، حتّی اجازه نمی‌دهد شما تصویری از مسجدالحرام، گلدسته‌ها و پهنای آسمان داشته باشید.
حال اینکه سازندگان این مجموعه عظیم واقعا چه اهدافی در سر دارند ... قضاوت با خود شما!

منبع:مجله اینترنتی روزانه

.mobin-group.com

Bookmark and Share ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 27 مرداد 1389    | توسط: MJKH Z    | طبقه بندی: عکس و خبرهای مذهبی و مکانهای مذهبی،     | نظرات()